This event has passed.

Beirut Animated 2015 - 4th Edition

The Metropolis Association, in partnership with BLC Bank, the Municipality of Beirut and the Mu’taz and Rada Sawwaf Arabic Comics Initiative, and in collaboration with the Académie Libanaise des Beaux-Arts (ALBA) and the American University of Beirut (AUB), presents the 4th edition of the animation film festival BEIRUT ANIMATED.

The festival will run mainly at the cinema Metropolis Empire Sofil in Achrafieh from 17 to 22 October 2015, and will have several key aspects targeting the animation community in Beirut: film screenings, workshops, panels and discussions, an exhibition, and a collaborative work by several animators residing in Beirut.



SCREENING PROGRAM

Saturday 17 October 2015

8:30 PM – Cheatin’ (directed by Bill Plympton, in the presence of the director)



Sunday 18 October 2015

6:00 PM – Rocks in My Pockets (directed by Signe Baumane, preceded by a special video message from the director)

8:00 PM – Exhibition and Screening of Tito on Ice (directed by Max Andersson and Helena Ahonen, in the presence of the directors)

10 PM – Lebanese and Arab Shorts – Program 1



Monday 19 October 2015

6:00 PM – International Shorts – Program 1

8:00 PM – Master Class with Max Andersson (Open to the public)

10:00 PM – Carte Blanche to ALBA



Tuesday 20 October 2015

8:00 PM – Master Class with Bill Plympton (Open to the public)

10:00 PM – International Shorts – Program 2



Wednesday 21 October 2015

6:00 PM – Panel: Ten things that work and that don’t

8:00 PM – Lebanese and Arab Shorts – Program 2

10:00 PM – Classics Night (Screening of Osamu Tezuka’s short experimental films: 1) Memory 2) Male 3) Mermaid followed by the screening of the restored copy of René Laloux’s La Planète Sauvage)



Thursday 22 October 2015

6:00 PM – Polish Animation Program: O!PLA ACROSS THE BORDER

8:30 PM – The Boy and the World (directed by Alê Abreu)

Lebanese and Arab Shorts – Program 1

1) Beginnings (Hadil Hassan, Egypt, 2015, 7 min)
2) The Thing (Layal Salman, Lebanon, 2015, 1min53s)
3) Knotted (Anastasia Matar, Lebanon, 2015, 3min)
4) Purple (Chawki Kosseife, Lebanon, 2015, 3min13s)
5) Our War (Sarah Nehmeh, Lebanon, 2015, 3min14s)
6) The Wind (Lina Ghaibeh/May Ghaibeh/Sawsan Nourallah/Ibraheem Ramadan, Syria, 2015, 4min)
7) Un Obus Partout (Zaven Najjar, France, 2015, 9min)
8 ) The Street Artist (Mahmoud Hindawi, Jordan, 2014, 7min)
9) A Love Story in 7 Chapters (Bahij Jaroudi, Lebanon, 2014, 2min41s)
10) El Hobb Ramani (Hussein Nassereddine/Ghofran Akil/Riham Ghosseini, Lebanon, 2014, 2min30s)
11) Madama Butterfly (Lea Najjar/Andreas Kessler, Germany/Lebanon, 2015, 5min13s)
12) Body Snatchers (Yosra Abdulamir, UK/Lebanon, 2015, 1min30s)
13) Les raisins secs (Raymond Aftimos, Lebanon, 2014, 17min)



Lebanese and Arab Shorts – Program 2

1) Eucalyptus (Christina Atik, Lebanon, 2014, 2min32s)
2) Survival Visa (Nadia Raïs, Tunisia, 2014, 10min)
3) All that is left (Lea Kamel, Lebanon, 2015, 5min15s)
4) The Cut (Lea Najjar, Lebanon, 2015, 22s)
5) Intersection (Marc Aoun, Lebanon, 2014, 5min49s)
6) Nour, Mohamad, Rayane (Imad Gebrayel, Lebanon, 2013, 4min55s)
7) Massoud (Tania Iskandar, Lebanon, 2014, 4min)
8 ) Safe (Ibraheem Ramadan, Syria, 2015, 5min)
9) The Mustache (Sandra Boutros, Lebanon, 2015, 7min)
10) Like there is no tomorrow (Marilyn Haddad, Canada/Lebanon, 2014, 2min48s)
11) The Monk and the Robot (Alain Nasnas, Czech Republic, 2013, 6min)
12) Haiku (Rania Fouad, Egypt, 2014, 1min54s)
13) Tarot (Ahmed Roshdy, Egypt, 2014, 6min40s)
14) Black (Gohar Beshlyan, Lebanon, 2015, 1min14s)



International Shorts – Program 1

1) Home (Luiz Stockler, UK/Brazil, 2013, 1min29s)
2) Bang Bang ! (Julien Bisaro, France, 2014, 12min)
3) The Wound (Anna Budanova, Russia, 2013, 9min20s)
4) Autour du lac (Noémie Marsily/Carl Roosens, Belgium, 2013, 5min)
5) Premier Automne (Carlos de Carvalho/Aude Danset, France, 2013, 10min30s)
6) Leaving Home (Joost Lieuwma, The Netherlands, 2013, 6min38s)
7) Le Sens du toucher (Jean-Charles Mbotti Malolo, France/Switzerland, 2014, 14min31s)
8 ) The OceanMaker (Lucas Martell, Belize/USA, 2014, 10min)
9) Je suis comme je suis (Marion Auvin, France, 2014, 3min)
10) Leftover (Tibor Banoczki/Sarolta Szabo, France, 2014, 14min22s)



International Shorts – Program 2

1) Les Pécheresses (Gerlando Infuso, Belgium, 2014, 13min)
2) One Bright Dot (Clément Morin, France, 2015, 2min)
3) Mythopolis (Alexandra Hetmerová, Czech Republic, 2013, 11min36s)
4) The Bigger Picture (Daisy Jacobs, UK, 2014, 7min26s)
5) Soif (Michèle Cournoyer, Canada, 2014, 8min52s)
6) The Pride of Strathmoor (Einar Baldvin, USA, 2014, 8min32s)
7) 1,000 Plateaus (Steven Woloshen, Canada, 2014, 3min21s)
8 ) Coda (Alan Holly, Ireland, 2013, 9min)
9) Subconscious Password (Chris Landreth, Canada, 2013, 11min25s)
10) Pui de Somn (Baby’s nap) (Paul Mureşan, Romania, 2014, 5min21s)
11) Lettres de femmes (Augusto Zanovello, France, 2013, 11min15s)



BEIRUT ANIMATED is organized by the Metropolis Association
In partnership with BLC Bank, the Municipality of Beirut and the Mu’taz and Rada Sawwaf Arabic Comics Initiative
In collaboration with the Académie Libanaise des Beaux-Arts (ALBA) and the American University of Beirut (AUB)
Sponsor: The Post Office
Media Partners: LBCI, Al Akhbar, Lebtivity.com, Beirut.com, Radio One